Zawody przyszłości,

których nie zastąpią roboty
Natalia Husarz
27.05.2024

W kontekście szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji coraz częściej mówi się o przyszłości zawodów.

Rozważaniom tym towarzyszą pytania o trwałość obecnych zawodów czy o ewentualne zmiany w strukturze rynku pracy. W niniejszym artykule postaramy zagłębić się w te tematy.

Zawody przyszłości, których nie zastąpią roboty

Rynek pracy dynamicznie się zmienia, a każdy zawód będzie na swój sposób ewoluował. Niektóre zawody znikną z rynku z powodu automatyzacji na przestrzeni kilku-kilkunastu lat. Jednocześnie pojawią się nowe profesje, wynikające z postępu w różnych dziedzinach nauki i biznesu.

Zrozumienie, jak zmienia się rynek pracy i poszczególne branże oraz świadomość trendów i nowych możliwości jest niezbędna, aby dostosować się do nadchodzących zmian.

Mimo że sztuczna inteligencja przejmie wiele technologicznych zadań, nie oznacza to, że specjaliści IT nie będą potrzebni. Wręcz przeciwnie, rola specjalistów IT oraz innych kluczowych zawodów pozostanie istotna.

Zawody przyszłości — lista

Poniżej kilka stanowisk w branży IT, które mają niskie prawdopodobieństwo bycia zastąpionymi przez roboty i na które będzie zapotrzebowanie w przyszłości:

Cyberbezpieczeństwo – w tym zakresie specjalistów brakuje zawsze.

Z pewnością jest to obszar zawodów przyszłości ze względu na rosnącą ilość cyberzagrożeń, regulacje prawne, wzrost digitalizacji, ewolucji technologii oraz innowacji. Warto zwrócić uwagę na to, że świadomość społeczna i biznesowa wzrasta. Dla wielu organizacji inwestowanie w cyberbezpieczeństwo stało się priorytetem w celu ochrony swojej marki oraz uniknięcia strat finansowych związanych z naruszeniem danych.

Architekt Systemów IT. Projektowanie i planowanie zaawansowanych systemów IT wymaga rozległej wiedzy i umiejętności przewidywania przyszłych potrzeb organizacji. Roboty mogą wspomagać architektów, ale nie są w stanie całkowicie ich zastąpić.

Inżynier oprogramowania. Wiele osób twierdzi, że AI przejmie zadania programistów, jednak my uważamy, że ta praca wymaga dużo ludzkiego doświadczenia i kreatywności. W przyszłości specjaliści na tym stanowisku będą pisać kod dla bardzo skomplikowanych i wyspecjalizowanych systemów.

Analityk Biznesowy IT. Przekładanie potrzeb biznesowych na techniczne wymagania wymaga zarówno umiejętności interpersonalnych, jak i analitycznych. Ze względu na unikalność każdego projektu, konieczne jest indywidualne podejście, co sprawia, że pełna automatyzacja jest trudna do osiągnięcia.

Menedżer projektów IT. Efektywne zarządzanie projektami wymaga świetnych kompetencji komunikacyjnych i negocjacyjnych, a także zdolności do rozwiązywania konfliktów i motywowania zespołu. Automatyzacja może wspomagać te zadania, ale całkowite zastąpienie ludzi jest mało prawdopodobne.

Doradca technologiczny lub strategiczny. Współpraca z zarządami firm przy opracowywaniu długoterminowych strategii technologicznych to zadanie, które wymaga nie tylko zaawansowanej wiedzy technicznej, ale także głębokiego zrozumienia dynamiki biznesu. Osoba na tym stanowisku musi być w stanie przewidywać przyszłe trendy, analizować rynek oraz proponować innowacyjne rozwiązania, które pozwolą firmie utrzymać konkurencyjność.

Inżynier zajmujący się sztuczną inteligencją (AI) oraz uczeniem maszynowym (ML) odgrywa kluczową rolę w tworzeniu i doskonaleniu algorytmów. Ten obszar pracy wymaga głębokiej specjalistycznej wiedzy oraz zdolności do kreatywnego myślenia.

Szukasz pracy w zawodach przyszłości?

Jakie są zawody przyszłości na rynku pracy?

Jak już wcześniej wspominaliśmy wraz z postępem sztucznej inteligencji, coraz więcej technologicznych zadań będzie wykonywanych przez AI. Jednakże istnieje istotna potrzeba kontroli i nadzoru nad tymi działaniami, co sprawia, że rola specjalistów IT i innych ekspertów w dziedzinie technologii pozostaje niezmiernie istotna.

Specjaliści ci będą odgrywać kluczową rolę w monitorowaniu, ocenie i zarządzaniu działaniami sztucznej inteligencji, zapewniając ich skuteczność, bezpieczeństwo i zgodność z odpowiednimi standardami. Oprócz tego kontrola specjalistów będzie kluczowa w optymalizacji, rozwiązywaniu problemów oraz dostosowywaniu systemów AI do zmieniających się potrzeb biznesowych.

Specjaliści IT będą odpowiedzialni za zapewnienie, że sztuczna inteligencja działa zgodnie z oczekiwaniami i przynosi korzyści organizacji.

Jakich zawodów nie będzie w przyszłości?

Według analityków, w ciągu najbliższych lat będzie malało zapotrzebowanie na kasjerów, ochroniarzy i kierowców. Maszyny napędzane sztuczną inteligencją, mają zastąpić pracowników sortowni, telemarketerów czy recepcjonistów.

Co najbardziej nas zaskoczyło to przewidywania, że zniknie zawód piekarza, który przez wiele lat wydawał się najważniejszy i niezastępowalny.

Jak widać branża IT nie musi się na razie obawiać. Należy się jednak przygotować, na zmianę specjalizacji i prawdziwy lifelong learning.

Podsumowanie

Postęp sztucznej inteligencji nie wyeliminuje wszystkich zawodów, gdyż istnieją obszary, gdzie ludzkie cechy, takie jak kreatywność, empatia i umiejętność podejmowania decyzji w nieprzewidywalnych sytuacjach, pozostaną niezastąpione przez AI. Ważne jest, aby identyfikować te obszary i rozwijać umiejętności, które będą istotne w przyszłym środowisku pracy. W przyszłości ważne będzie połączenie pracy technologicznej z pracą kreatywną. Warto również zwrócić uwagę na rozwój umiejętności miękkich takich jak komunikacja czy zdolność do współpracy, ponieważ stanowią one nieodłączną część sukcesu zawodowego, nawet w erze rozwijającej się sztucznej inteligencji. Umiejętności te pozostają niezastąpione przez AI i będą kluczowe dla efektywnej pracy w przyszłości.

Wyróżnienia i organizacje