Back-End Development

niezawodne systemy dla Twojej firmy

Back-end development czyli "mózg" każdej aplikacji

Jeszcze kilka lat temu programista był uważany za osobę, która kompleksowo zajmuje się napisaniem kodu strony internetowej, zaprojektowaniem do niej grafiki, a także testowaniem. Świat technologii idzie jednak do przodu w stronę specjalizacji, dlatego dziś poszczególne zespoły programistów pracują w różnych obszarach i różnych technologiach. To, jak wygląda strona www, jest efektem pracy front-end developera. Jak się jednak dzieje, że strona internetowa czy aplikacja działa i jest interaktywna i bezpieczna dla użytkownika? Co wprawia to wszystko w ruch? Poznajmy bliżej całą magię, która stoi za tym wszystkim – back-end development.

Czym tak naprawdę jest back-end development?

W skrócie, back-end development to tworzenie tego, czego nie widać po wejściu na stronę internetową lub aplikację. Jest to zakodowanie całego zaplecza technicznego w taki sposób, aby pomysł na aplikację, stronę lub oprogramowanie zamienić w funkcjonujący, bezpieczny produkt. Back-end to wszystko, co jest niewidoczne, ale jednocześnie niezbędne do funkcjonowania – oto logika stojąca za mechanizmem działania.

Najpopularniejsze języki w back-end developmencie

Z jakich technologii najczęściej korzystają back-end developerzy? W ostatnich latach największą sławą cieszą się następujące języki:

 • Java – używana jest w prawie 1/3 wszystkich projektów back-end. Zwykle to od tego języka programiści rozpoczynają przygodę z programowaniem.
 • PHP – język używany jako główny dla około 11% programistów back-end.
 • Python – uważany za jeden z najprostszych języków programowania, a jednocześnie jeden z najbardziej wszechstronnych – może być wykorzystywany nie tylko przez programistów i testerów, ale i analityków oraz administratorów.

A co z frameworkami, czyli schematami i szkieletami do budowy aplikacji, w back-end developmencie?

Do najczęściej używanych zdecydowanie należą Hibernate, Spring oraz Django, Spark i Laravel, a także Ruby on Rails. Hibernate i Spring znajdują zastosowanie głównie w Javie. Back-end developer powinien być też zaznajomiony z systemami kontroli wersji, czyli oprogramowaniem służącym do śledzenia zmian w kodzie źródłowym – Git, Subversion.

Czym różnią się back-end development i front-end develop-ment?

Mówiąc najprościej, front-end odpowiada za to, jak wyglądają konkretne przyciski strony lub aplikacji, back-end development natomiast za to, czym skutkuje kliknięcie tych przycisków. Front-end development to pobieranie danych od użytkownika i przekazanie ich do back-endu, back-end development to działanie strony lub aplikacji w określony sposób na podstawie dostarczonych danych. Front-end developerzy zajmują się tym, co użytkownik faktycznie widzi w aplikacji, oprogramowaniu czy na stronie internetowej – od czcionek, kolorów i grafik, aż po menu. Back-end to natomiast wszystko to, z czym użytkownik ma do czynienia pośrednio, wnętrze strony, programu lub aplikacji, która żyje na serwerze.

Jakie usługi wchodzą w skład outsourcingu back-end?

Jeśli nie masz zapotrzebowania na zatrudnienie na stałe profesjonalnego zespołu back-end developerów lub potrzebujesz takiego zespołu tylko do konkretnego projektu, doskonałym rozwiązaniem jest outsourcing IT w zakresie back-end developmentu.

Na takie usługi decydują się przede wszystkim właściciele firm, którzy chcą optymalizować koszty, nie rezygnując jednak z najwyższej jakości i wykwalifikowanych profesjonalnych programistów, w pełni zaangażowanych w projekt.

Back-end development to przede wszystkim logika i algorytmika oraz kodowanie wnętrza stron i aplikacji.

Jakie zadania z zakresu back-end development możesz zlecić profesjonalnej firmie outsourcingowej?

 • Stworzenie silnika aplikacji, programu lub witryny internetowej.
 • Obsługa i utrzymanie baz danych i serwerów stron (server-side).
 • Publikowanie nowych funkcjonalności przy pomocy API.
 • Obserwacja i analiza statystyk dotyczących działania oprogramowania oraz tworzenie raportów.
 • Bieżąca optymalizacja kodu i struktury działania strony lub aplikacji, a także maintenance – poprawki błędów.
 • Stała współpraca z zespołem front-end developerów.

Dlaczego warto przenieść swój back-end development do Infolet?

Rozwiązania outsourcingowe IT zyskują coraz większą popularność na rynku. Warto jednak znaleźć partnera, któremu możesz w pełni zaufać. Back-end development w Infolet to:

 1. Najwyższa jakość usług – zatrudniamy tylko najlepszych, wciąż głodnych nowej wiedzy developerów. Dzięki temu masz dostęp do najbardziej specjalistycznej wiedzy, która na pewno zaprocentuje w Twoich projektach. Oddajesz je w dobre ręce!
 2. Brak ryzyka – możesz mieć pewność, że każdy etap Twojego projektu jest dopięty na ostatni guzik. Na bieżąco otrzymujesz raporty z naszych działań.
 3. Wygoda i oszczędność czasu – nie musisz szukać nowego pracownika i weryfikować jego wiedzy podczas procesu rekrutacji. Gwarantujemy doświadczonych programistów.
 4. Konkurencyjna cena – nie tylko oszczędzasz środki, które musiałbyś przeznaczyć na własny zespół back-end, ale też otrzymujesz indywidualną, szytą na miarę Twojego biznesu cenę.

Współpracujemy

Wyróżnienia i organizacje