Współpraca B2B

- większa swoboda i wyższe zarobki?
Natalia Husarz
22.07.2020

W ogłoszeniach o pracę coraz więcej firm IT daje możliwość wyboru formy współpracy. Najczęściej wymieniane są umowa o pracę oraz współpraca B2B.

Współpraca B2B przedstawiana jest jako forma bardziej opłacalna, dająca możliwość wyższych zarobków oraz bycia niezależnym od nikogo freelancerem.

Jak jest naprawdę?

Współpraca B2B - co to oznacza?

B2B, czyli „business to business”, a mówiąc prościej – samozatrudnienie. Czasem stosowane jest też słowo „kontrakt”.

W tym poście wyjaśnimy:

 • czym jest B2B,
 • jakie korzyści wynikają z takiej współpracy dla programistów,
 • jak rozliczać,
 • co wziąć pod uwagę, jeśli rozważasz przejście z umowy o pracę na samozatrudnienie.

Na koniec artykułu umieściliśmy wskazówki od programistów, którzy od wielu lat prowadzą własne działalności gospodarcze.

Czym jest B2B/samozatrudnienie?

Samozatrudnienie oznacza działalność gospodarczą, którą prowadzisz we własnym imieniu i bierzesz pełną odpowiedzialność za realizowane projekty.

Pracując jako kontraktor możesz jednocześnie świadczyć usługi wielu firmom. Co więcej, możesz decydować, który projekt w danym momencie jest dla ciebie priorytetem.

Według współpracujących z nami programistów, jedną z najtrudniejszych rzeczy w byciu samozatrudnionym jest myślenie o sobie jak o przedsiębiorcy. Drugą sprawą jest uświadomienie sobie różnic między pracą na etacie a samozatrudnieniem.

Chcesz założyć działalność gospodarczą?

Różnice między etatem a samozatrudnieniem

W poprzednim poście pisaliśmy o pracy na etacie, więc tu skupimy się jedynie na różnicach między pracą na etacie a pracą na kontrakcie.

Najważniejszą różnicą jest to, że jako samozatrudniony nie masz pracodawcy. Twoją współpracę ze zleceniodawcą reguluje kodeks cywilny i umowa, którą spiszecie.

Różnice między prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej a pracą na etacie:

różnice pracy na etacie a b2b

Umowa o współpracy to nie jest umowa o pracę.

Podpisując umowę współpracy, zwróć uwagę, aby nie przypominała ona umowy o pracę.

W umowie współpracy nie powinny się znaleźć:

 • zaznaczone miejsce pracy (będąc samo-zatrudnionym możesz pracować „gdzie chcesz”),
 • konkretnie określony czas pracy (B2B daje dowolność, jeśli chodzi o godziny pracy),
 • kierownictwo (prowadząc działalność gospodarczą bierzesz odpowiedzialność za swoje działania).

Pracując jako kontraktor, nie przysługuje Ci prawo do płatnego urlop. Nie otrzymujesz również wynagrodzenia za dni ustawowo wolne od pracy.

Jeśli w umowie współpracy znajdziesz zapis o urlopie, pamiętaj, że jest on niezgodny z prawem i sprawia, że umowa nosi znamiona umowy o pracę. Za to grożą kary, nie tylko dla firmy, która oferuje taką umowę, ale również dla Ciebie. W razie kontroli, oprócz kary, będziesz musiał opłacić różnicę w płatnościach ZUS.

Dlaczego?

Jako przedsiębiorca możesz wybrać jaką kwotę płacisz na ZUS. Większość przedsiębiorców płaci za siebie najniższą składkę ZUS, niż wynosi obowiązkowa składka ZUS za pracownika, którą płaci pracodawca. W sytuacji, kiedy kontrola stwierdzi, że Twoja współpraca B2B jest właściwie pracą na etat, będziesz zmuszony wyrównać różnicę w składkach.

Jeśli zależy Ci na zapisaniu informacji o urlopie w kontrakcie, skonsultuj się w tej sprawie z prawnikiem. Na pewno doradzi jak zrobić to zgodnie z prawem.

Nasi kontraktorzy zalecają, aby w umowie umieścić zapis o terminie wypowiedzenia umowy. Pozwoli Ci to zabezpieczyć się przed nagłym wypowiedzeniem współpracy. W tej umowie zapisz wszystkie uzgodnienia, które zostały wcześniej wynegocjowane z klientem. Zadbaj, aby nie było kwestii, które zostały jedynie powiedziane.

Będąc przedsiębiorcą, przysługuje Ci świadczenie chorobowe. Aby je otrzymać, powinieneś przez minimum 90 dni regularnie i w terminie opłacać składki na ubezpieczenie chorobowe.

Umowa B2B - 5 błędów które mogą Cię dużo kosztować!

współpraca B2B

B2B – dlaczego jest popularne w IT?

Samozatrudnienie jest bardzo popularne w branży IT. Stało się tak z kilku powodów:

 • Możesz więcej zarobić. Firma, która decyduje się na współpracę z kontraktorem, nie ponosi kosztów pracowniczych. Oszczędzając na kosztach księgowych, może zaoferować czasem nawet o 100% wyższą stawkę niż na umowie o pracę. Nie bez znaczenia jest też większa elastyczność przy rozwiązywaniu współpracy.
 • Jesteś swoim pracodawcą. Od twoich umiejętności zawodowych i negocjacyjnych zależy jak wysoką pensję możesz sobie wypłacić.
 • Sam decydujesz z kim, kiedy i w jaki sposób współpracujesz. Brak przymusu pracy z biura o konkretnych godzinach to możliwość pracy zdalnej, z każdego miejsca na świecie.
 • Pracujesz nad taką ilością zleceń, jaką jesteś w stanie wykonać (o ile w umowie nie masz zapisów o zakazie konkurencji). Dzięki temu dywersyfikujesz swoje źródło dochodu i jednocześnie możesz więcej zarobić.
 • Odliczając koszty uzyskania przychodu, a będąc VAT’owcem, odliczając VAT, płacisz niższy podatek i zarabiasz więcej.
współpraca B2B

Jakie koszty najczęściej odliczają programiści aby obniżyć podatek dochodowy?

 • Koszty zakupu sprzętu komputerowego (komputer, monitor, myszka, klawiatura).
 • Oprogramowanie (np. koszty licencji, chmura do przechowywania danych, serwery, hostingi).
 • Wyposażenie biura (umeblowanie, koszt internet, zakup środków czystości).
 • Konferencje i szkolenia.
 • Koszty podwykonawców.
 • Samochód – zakup auta jest wymieniany jako podstawowa zaleta przejścia na B2B. Będąc samo-zatrudnionym, możesz wziąć auto w leasing, szczególnie jeśli planujesz dojeżdżać do biura lub klienta. Kupując auto na firmę, możesz odliczyć VAT. Jeśli będziesz używał auta prywatnego do celów służbowych, należy prowadzić „kilometrówkę” i ewidencję przebiegu pojazdu na cele służbowe. Do kosztów możesz wliczyć opłaty za paliwo, opłaty parkingowe, koszty przejazdu przez autostradę, ubezpieczenie, naprawy czy przeglądy.

5 rad od naszych programistów/kontraktorów

Zadbaj o księgowość. Możesz prowadzić samodzielnie, ale wielu naszych kontraktorów zaleca znalezienie dobrej księgowej. Dzięki temu nie muszą poświęcać czasu prywatnego na prowadzenie rozliczeń oraz nie muszą śledzić często zmieniających się ustaw.

Dobra księgowa wesprze przy zakładaniu działalności, pomagając w wyborze optymalnej formy opodatkowania. Do wyboru masz: rozliczanie na zasadach ogólnych, podatek liniowy, kartę podatkową czy ryczałt. Rodzaj opodatkowania najlepiej wybrać na podstawie przewidywanego przychodu z B2B.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze księgowego/księgowej? Jeśli zamierzasz kupować licencje na oprogramowanie, dowiedz się, czy księgowa/księgowy ma doświadczenie w rozliczaniu faktur zagranicznych. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste i może przysparzać problemów.

Większość kontraktorów zaleca, aby księgowością zajmowała się jednak „żywa” osoba, która w razie kontroli z urzędu skarbowego przejmie na siebie obowiązek wyjaśniania problematycznych kwestii. Mamy jednak zwolenników rozwiązań księgowych typu „InFakt”. Składki i podatki wyliczasz i opłacasz samodzielnie. Jeśli masz księgowość prowadzoną przez osobę zewnętrzną, odpada Ci kwestia zrobienia wyliczeń. Musisz jednak trzymać się terminów płatności.

Zapis w umowie o odpowiedzialności za nieumyślnie wyrządzone szkody. Zgodnie z kodeksem pracy, pracownik za wyrządzone szkody odpowiada 3krotnością pensji. Przy kontrakcie warto zapisać kwotę, do której odpowiadasz za nieumyślnie wyrządzone szkody. Jeśli doszłoby do problemów, odpowiadasz całym swoim majątkiem. Nie pozwól zrzucić na siebie pełnej odpowiedzialności za niepowodzenie projektu.

Negocjuj taką stawkę, aby spokojnie można było pójść na urlop. Świadomość, że kiedy nie pracujesz, to nie zarabiasz, sprawia, że trudno jest wybrać się na kilka dni wolnego. Warto sobie uzmysłowić, że potrzebujesz odpoczynku, bo wypoczęty organizm wydajniej pracuje.

Zadbaj o poduszkę finansową dla firmy. Pamiętaj, że jesteś przedsiębiorstwem. Brak pieniędzy na koncie nie zwalnia Cię od opłacenia podatków czy składek ubezpieczeniowych. Potrzebujesz poduszki finansowej na wypadek, jeśli trafią się przestoje we wpływach. Weź pod uwagę, że możesz nie pozyskać płynnie nowego projektu, albo zleceniodawca nie zapłaci Ci faktury w terminie.

Pamiętaj, że wydawanie pieniędzy po to, żeby „zrobić koszty” finalnie i tak oznacza, że masz mniej pieniędzy.

Ubezpieczenie. Warto zadbać o ubezpieczenie OC, a także ubezpieczenie na życie. Coraz popularniejsze staje się ubezpieczenie od niemożności pracy. Na czas choroby masz wypłacaną „rentę”, w zamian za pensję – wysokość renty jest uzależniona od wysokości składki.

współpraca B2B

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy na czym polega współpraca B2B oraz na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy takiej współpracy.

Jeśli zdecydujesz się na założenie własnej działalności gospodarczej, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem -> B2B Guide dla IT, w którym krok po kroku przeprowadzimy Cię przez cały proces.

Jakie tematy w nim poruszamy?

 • Wybór PKD
 • IPBox
 • Zasady fakturowania
 • Formy opodatkowania
 • VAT

i wiele innych zagadnień, które należy wziąć pod uwagę przed założeniem działalności gospodarczej.

 

Wyróżnienia i organizacje