Co z tymi wynagrodzeniami w IT?

W którym mieście warto zaczynać jako programista, a gdzie najlepiej płacą seniorom?
Katarzyna Kulas-Kurek
16.03.2020

Wynagrodzenia w IT – temat istotny niezależnie od tego czy jesteś na progu kariery zawodowej, stawiasz swoje pierwsze kroki jako programista, czy jesteś pewnym swoich umiejętności midem czy może seniorem developerem, który z „niejednego pieca jadł”.

Jeśli bierzesz udział w rekrutacji albo tylko rozeznajesz jak wygląda sytuacja w branży, jest to temat ważny tak samo jak technologia i projekt, który miałbyś realizować.

Temat pieniędzy rozgrzewa emocje bardziej niż legendy miejskie o czarnych wołgach w PRL, a nagłówki „programiści zarabiają stanowczo za dużo”, „płace programistów rosną lawinowo”, „za mniej niż 7k nie wstaję”… tylko podkręcają atmosferę.

Postanowiliśmy przeanalizować wynagrodzenia w IT, które proponują firmy na popularnych portalach ogłoszeniowych branży informatycznej (NoFluffJobs, BuldogJobs, JustJoinIT, 4programmers i Jobviously) i sprawdzić czy programiści dużo zarabiają.

Skupiliśmy się na programistach języków Java, Python, C++ i JavaScript, których sami poszukujemy do naszych zespołów i projektów.

Każde stanowisko/technologia jest podzielona na wynagrodzenia oferowane przy zatrudnieniu na umowę o pracę (kwota brutto) oraz stawki oferowane dla rozliczających się na B2B (stawka jest kwotą na fakturze, przed odliczeniem podatków, etc).

Sprawdziliśmy w którym mieście w Polsce warto zaczynać karierę jako programista, a gdzie najlepiej płacą seniorom.

Jesteście ciekawi naszych wyników? Zapraszamy do lektury!

Java najwyżej opłacana

Według naszych analiz wynika że najwyżej opłacalnym językiem oprogramowania jest Java, szczególnie w Krakowie.

Dla Junior Java Developera stawki zaczynają się od 6500 PLN do 9000 PLN, na umowę o pracę.

wynagrodzenia w it - java junior uop

Programista Java mid-level w Krakowie, może zarobić między 7500 a 15000 PLN na UoP oraz 16000 – 20000 PLN na B2B. Trochę więcej można zarobić w Warszawie, ale mając w perspektywie awans na Seniora, warto zostać w Krakowie.

wynagrodzenia w it - java mid

Senior Java Developer w Krakowie może liczyć na stawki od 12000 – 18500 PLN na UoP oraz od 17000 PLN do nawet 31400 PLN na B2B.

wynagrodzenia w it - java senior

Programujesz w Pythonie?

Na początku kariery najwięcej zarobisz w Warszawie, gdzie wynagrodzenie na umowę o pracę wynosi między 4300 a nawet 12000 PLN.

Firmy we Wrocławiu, jako jedyne spośród analizowanych oferują Junior Python Developerom oferty na B2B, a proponowane przez nich stawki mieszczą się w granicach 6000 a 12000 PLN.

wynagrodzenia w it - python junior developer

Mając już kilka lat doświadczenia jako Python Developer, najwyższe wynagrodzenie na umowę o pracę oferują firmy z Krakowa i Warszawy, między 6000 a 17000 PLN. Prowadząc działalność gospodarczą  na najwyższe stawki można liczyć w Krakowie od 15000 do 21000 PLN.

wynagrodzenia w it - python mid developer

Senior Python Developer najwięcej zarobi w firmach z Trójmiasta i Warszawy. Pracując na kontrakcie może liczyć na zarobki od 15000 do 27000 PLN. Jeśli chodzi o umowę o pracę wygrywa Trójmiasto, gdzie firmy w ogłoszeniach deklarują stawki między 8500 a 20000 PLN.

wynagrodzenia w it - senior python developer

C++ nadal popularne

Firmy które w czasie naszej analizy opublikowały wynagrodzenia w ofertach dla Junior C++ Developerów mają siedziby w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. Oferowane wynagrodzenie, na umowę o pracę, jest na wyrównanym poziomie i waha się między 3500 a 4500 PLN.

wynagrodzenia w it - junior c++ developer

Programiści C++ z kilkuletnim doświadczeniem mogą liczyć na najwyższe zarobki w Warszawie, niezależnie od formy współpracy.

Wynagrodzenie dla zatrudnionych na umowę o pracę zaczyna się od 7000 a kończy na 16200 PLN. Przy zatrudnieniu na kontrakt specjaliści mogą liczyć na stawki zaczynające się od 15000 a sięgające nawet 19200 PLN.

 

wynagrodzenia w it - c++ developer

W walce na wynagrodzenia o Senior C++ Developerów liczą się Wrocław i Warszawa.

Firmy z Wrocławia oferują najwyższe wynagrodzenie przy zatrudnieniu na umowę o pracę, między 12000 a 18000 PLN. Przy współpracy B2B to firmy warszawskie posiadają najciekawszą ofertę, stawki zaczynają się od 12500 a sięgają nawet 30000 PLN.

wynagrodzenia w it - senior c++ developer

JavaScript

Ten język programowania, który przez długi czas był wykorzystywany przede wszystkim do tworzenia stron internetowych, dla początkujących programistów nie jest zbyt łaskawy jeśli chodzi o wynagrodzenia.

Najwięcej na umowie o pracę można zarobić w Warszawie. Tu Junior JavaScript Developer może liczyć na wynagrodzenie między 4000 a 8000 PLN.

Co nas zaskoczyło, firmy z Wrocławia dając juniorom możliwość rozliczania B2B, oferując stawki od 4000 do 8000 PLN.

wynagrodzenia w it - junior javascript developer

JavaScript Developerów z kilkuletnim doświadczeniem najwyższe zarobki są oferowane przez firmy w Warszawie. Będąc zatrudnionym na umowę o pracę specjalista JS może liczyć na wynagrodzenie rzędu 7500  –  17000 PLN. Dla chcących rozliczać się na zasadach B2B stawka rośnie i waha się między 16000 a 21000 PLN.

wynagrodzenia w it - javascript developer

Firmy z Warszawy również dla Senior JavaScript Developerów mają najlepszą ofertę. Na umowę o pracę proponowane wynagrodzenie waha się od 10000 do 20000 PLN. Jeśli programista chce współpracować na kontrakcie stawka rośnie, a negocjacje zaczynają się od 19000 do 26800 PLN.

wynagrodzenia w it - senior javascript developer

Wnioski?

Z naszej analizy wynika, że przynajmniej jeśli chodzi o poziom wynagrodzeń dla programistów badanych przez nas języków, w Polsce liczą się 3 miasta – Warszawa, Kraków i Wrocław. Chcemy jednak podkreślić, że nasze wyniki i spostrzeżenia opierają się analizie ogłoszeń o pracę, w których były podane wynagrodzenia w IT.

To co od razu rzuciło nam się w oczy to brak podanych widełek wynagrodzeń w większości miast dla stanowisk juniorskich. Trochę szkoda, bo to zwykle na początku drogi zawodowej ma się największe wątpliwości „ile powinienem zarabiać”.

Druga kwestia to właściwie brak ofert ze stawkami dla programistów juniorów, którzy chcieliby rozliczać się na zasadzie B2B. Oczywiście poza ofertami z Wrocławia dla specjalistów JavaScript. Czy to dlatego, że osoby rozpoczynające karierę chcą na początek pracować na etat i dlatego te propozycje dominują? A może jest inny powód? Dajcie znać w komentarzach co sądzicie.

 

A teraz odpowiedź na pytanie postawione na początku tego postu:

Czy programiści zarabiają dużo?

W porównaniu do większości branż, tak.

Czy powinni tyle zarabiać?

Cóż, nie jesteśmy obiektywni, ponieważ działamy w tej branży od 2005 roku, widzimy jak oprogramowanie tworzone przez naszych programistów wpływa na jakość życia i pracy setek tysięcy ludzi na świecie, więc nasza odpowiedź również będzie twierdząca.

A co Wy sądzicie o wynagrodzeniach w IT w Polsce? Wysokie, wystarczające, zbyt niskie?

Podzielcie się z nami Waszymi opiniami!

Jeśli nie zgadzacie się z tymi danymi, zarabiacie mniej lub więcej, napiszcie do nas. Chętnie zaktualizujemy naszą mapę wynagrodzeń.

Sprawdź nasze oferty

Wyróżnienia i organizacje