Jak kształtują się wynagrodzenia w IT dla juniorów w 2021?

Pandemia spowodowała duże zmiany na lokalnym jak i światowym rynku pracy światowym, ale czy dotyczyły one branży IT? Jak zmieniały się wynagrodzenia w tej branży? Czy kryzys wpłynął na zapotrzebowanie specjalistów na poziomie "junior"? Jeśli chcecie się tego wszystkiego dowiedzieć, to zapraszamy do lektury.
Infolet
28.10.2021

Rok temu na naszym blogu mogliście przeczytać o tym jak zmieniały się stawki dla programistów, którzy pracują w poszczególnych technologiach i na różnych poziomach zawodowych. Wnioski z tych dwóch analiz były takie, że jest niskie zapotrzebowanie na programistów, którzy dopiero zaczynają karierę zawodową. Dla „juniorów” nie było zbyt wiele ofert zwłaszcza w okolicach Poznania, Śląska i Trójmiasta.

W 2021 roku zaobserwowaliśmy jednak duży wzrost zapotrzebowania na specjalistów, nawet tych, którzy stawiają dopiero swoje pierwsze kroki w branży IT. Obserwując zapotrzebowanie, zbieraliśmy dane na temat wynagrodzeń dla Juniora.

W naszym zestawieniu znajdziecie minimalne i maksymalne wynagrodzenia na umowę o pracę dla Juniora, od stycznia 2020 do listopada 2021. Rozpatrujemy tak duży przedział czasowy, aby lepiej przedstawić zmiany jakie zaszły na rynku wynagrodzeń, szczególnie biorąc pod uwagę pandemię która jest z nami już właściwie drugi rok.
Ponieważ, ze względu na wspomnianą wyżej pandemię, praca odbywa się w większości zdalnie (jedynie niektórzy pracodawcy preferują model hybrydowy lub całkowity powrót do biura), nie powiemy gdzie najbardziej opłaca się szukać ofert pracy, ale skupimy się na stawkach 😊.

Programiści Java

Programiści Java na poziomie „junior” mogą zarobić nawet kilkaset złotych więcej niż na początku 2020 roku. Jednak najwyższe stawki, zauważyć można było we wrześniu 2020 roku. W kolejnych miesiącach nastąpiła względna stabilizacja jeśli chodzi o wynagrodzenie.

 

Programiści Python

Mamy dobrą wiadomość dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z Python. Po dużym spadku stawek, który można było zaobserwować od stycznia do września 2020, nastąpił wyraźne odbicie. Minimalne wynagrodzenie wzrosło o 1,3%. Po drugie obserwujemy również wzrost zapotrzebowania na juniorów ze znajomością Python.

Programiści C++

We wrześniu 2020 roku, pisaliśmy że początkującym programistom C++ ciężko będzie rozpocząć karierę. Dziś śmiało możemy powiedzieć – wzrosła ilość ogłoszeń, można mieć całkiem fajny start, z wynagrodzeniem do 8500 PLN na UoP.

Programiści .NET

Równie pewnie mogą poczuć się specjaliści .NET. Po niezbyt optymistycznej połowie 2020 roku, wynagrodzenia wracają na dawne „tory”, a zapotrzebowanie na juniorów w tej dziedzinie rośnie.

Programiści JavaScript

Jeśli jesteś programistą JavaScript, to możesz się uśmiechnąć, ponieważ zapotrzebowanie na daną specjalizację jest bardzo duże, a stawki wzrosły nawet o 25%!

Wniosek

Branża IT rozwija się prężnie, a zapotrzebowanie na specjalistów, niezależnie od technologii stale rośnie. Co prawda przy niektórych technologiach widełki zmieniły się nieznacznie, ale w ogólnym podsumowaniu, specjaliści na poziomie juniorskim i tak zarobią więcej, niż na początku 2020 roku.

Wyróżnienia i organizacje