Jak kształtują się wynagrodzenia dla programistów z kilkuletnim doświadczeniem, w 2021 roku?

Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć programiści z kilkuletnim doświadczeniem? Czy specjalista Java zarabia więcej niż programista C++ czy Python?
Infolet
23.11.2021

W naszym ostatnim artykule porównaliśmy wynagrodzenia osób dopiero zaczynających karierę w IT. W tym poście, przedstawiamy wynagrodzenia dla programistów z kilkuletnim doświadczeniem w językach programowania: Java, Python, C++, .NET i JavaScript. Podobnie jak w poprzednim zestawieniu, skupiliśmy się jedynie na stawkach, bez podziału na lokalizacje. Zakres czasowy jest szeroki – od stycznia 2020 do października 2021.

Programiści Java

Programiści Java na poziomie „mid” mogą zarobić od kilkuset do kilku tysięcy złotych więcej niż na początku 2020 roku. Jest to uzależnione przede wszystkim od rodzaju współpracy.
Przy umowie o pracę zarobki sięgają 7000 PLN miesięcznie. Przy współpracy B2B może to być nawet 18000 PLN miesięcznie.

Programiści Python

Sytuacja dla programistów Python jest dość ciekawa.

Przy zatrudnieniu na umowę o pracę minimalna stawka wzrosła o 1000 PLN od stycznia 2020 do października 2021. Maksymalna stawka zaś utrzymuje się właściwie na takim samym poziomie 17000 PLN.

Przy współpracy B2B minimalna stawka wzrosła do 8000 PLN. Co ciekawe, stawka maksymalna spadla z 20800 do 18000 PLN.

Programiści C++

Wynagrodzenia dla programistów C++ nas zaskoczyły. Przy maksymalnych stawkach, przy UoP jak i B2B, nastąpił spadek wynagrodzeń.
Wzrost wynagrodzenia widać jedynie przy stawce minimalnej, na UoP.

Programiści .NET

Powody do zadowolenia mają programiści .NET.

Ich wynagrodzenie (szczególnie stawki maksymalne) wzrosło niezależnie od formy zatrudnienia.
Jedynie przy B2B minimalna kwota nieznacznie zmniejszyła się.

Programiści JavaScript

Ostatnimi w naszym zestawieniu, którzy mają powody do radości są programiści JavaScript. Niezależnie od firmy zatrudnienia wynagrodzenia w tej specjalizacji wzrosło od stycznia 2020. Skok aż o 4000 PLN widać w maksymalnej stawce, przy współpracy B2B.

Podsumowanie

Po przeanalizowaniu zebranych dane wynagrodzeń z wiodących portali w Polsce, byliśmy bardzo zaskoczeni spadkami wynagrodzeń dla programistów C++ oraz Python. Są sprzeczne z tym co obserwujemy w naszej firmie, gdzie wynagrodzenia we wszystkich wymienionych w tym zestawieniu językach programowania wzrosły.
Duży wzrost wynagrodzeń dla programistów JavaScript, może wskazywać na dynamicznie rosnące zapotrzebowanie na tworzenie rozwiązań, które świetnie komunikują się z użytkownikiem (we front-endzie), a nie tylko doskonale działającym oprogramowaniem „na back-endzie”.

Już teraz  zapraszamy na kolejny artykuł, w którym przyjrzymy się wynagrodzenia dla programistów seniorów!

Wyróżnienia i organizacje