14 podcastów, które polecamy każdemu z branży IT

Katarzyna Bodziony
29.07.2020

Podcasty to ostatnio chyba najpopularniejsza forma pozyskiwania wiedzy. W tym artykule przedstawiam Wam moje TOP 14, które polecam każdemu, kto pracuje w branży IT. Pierwsze 9 mogą pomóc w rozwoju zawodowym. Kolejnych 5 jest o szerszej tematyce — wpływają na postrzeganie świata i są świetną inspiracją.

Post o podcastach miał pojawić się dużo wcześniej. W czasach sprzed pandemii, podcastów słuchałam w samochodzie w drodze do pracy. Teraz kiedy nowa rzeczywistość, trochę wystawiła na próbę moje słuchanie (dużo mniej czasu spędzam za kierownicą), będzie to post wakacyjny. Każdy czas jest dobry, by zacząć słuchać.

Każdy ma jakąś ulubioną formę przyswajania informacji i wiedzy. Uwielbiam książki i na zawsze pozostanę im wierna, jednak odkąd odkryłam podcast, okazało się, że czerpię ze słuchania ogromną radość, a informacje tak przyswojone na długo zostają w mojej pamięci. Słuchane podcasty podzieliłam na 3 grupy. Uważam, że każdy z nich jest wartościowym materiałem, chociaż przyznaję, że nie jestem na bieżąco z każdym z nich. Zapraszam do subiektywnego przeglądu mojej podcastowej biblioteki

podcasty

Business i rozwój osobisty

Mój pierwszy i przez dłuższy czas jedyny podcast, którego słuchałam to Mała Wielka Firma.

Rozmowy Marka Jankowskiego z gośćmi to prawdziwa kopalnia informacji dla przedsiębiorców, handlowców czy menedżerów. Do wyboru spośród 382 odcinków (na ten moment) są tematy o sprzedaży, marketingu, budowaniu marki osobistej, zakładaniu firmy czy budowaniu kariery. Trochę taki narzędziownik – odpowiadający na pytania, jak coś zrobić. Serdecznie polecam.

Drugim najbardziej ulubionym 😉 podcastem jest dzieło Mariusza Chrapko Menedżer Plus.

Jak pisze autor, jest to podcast o zwinnym zarządzaniu sobą i biznesem. Inspirujące tematy i rozmowy o motywacji, stylach zarządzania, zaangażowaniu, budowaniu zespołów.

Cenię też podcast Piotra Buckiego, założyciela J-Labs: Biznes w IT.

Ta sama branża i „podwórko” powodują, że tematy i problemy poruszane przez autora są mi bardzo bliskie i znane. Doceniam dzielenie się wiedzą i opowiadania jak to działa w zbudowanej przez autora firmie.

Tematy związane z zarządzaniem zespołami, budowaniem organizacji eksploruje również Sebastian Drzewiecki w podcaście Nowoczesny Lider.

Poza oczywistą łapką w górę za tematy i dzielenie się doświadczeniem lubię ten podcast za… długość odcinków. 40 minut (średnio), to naprawdę idealna długość.

Ostatnim „regularnym” podcastem o tematyce związanej z rozwojem jest podcast Z pasją o mocnych stronacDominika Juszczyka.

Dominik, certyfikowany trener Gallupa, opowiada o optymalnym wykorzystaniu swoich mocnych stron. Aby w pełni docenić i czerpać z tego podcastu dobrze jest jednak znać swoje mocne strony – czyli na początek zrobić test na Strengths Finder.

IT

Od początku swojej pracy w branży IT, szukałam informacji i wiedzy, aby lepiej zrozumieć pracę naszych zespołów czy specjalistów. Szybko okazało się, że wiedza ta procentuje w kontaktach biznesowych i sprzedażowych. Przyznam, że to właśnie dzięki podcastom przyswajanie informacji o technologiach i programowaniu stało się przyjemnością.

Zaczęło się od podcastu Ostra Piła – Pawła Łukasika i Jarosława Stadnickiego.

Panowie biorą na tapetę tapet 😊 zarówno tematy techniczne (software development, programowanie, narzędzia), jak i tematy miękkie. Temu podcastowi nadal jestem wierna i doceniam zarówno za treść, jak i formę – zwłaszcza poczucie humoru.

Następnie trafiłam na Porozmawiajmy o IT Krzysztofa Kempińskiego.

Autor porusza ze swoimi gośćmi cały wachlarz tematów od tworzenia oprogramowania i testowania, poprzez bezpieczeństwo w IT aż po architekturę systemów. Rozmowy dotyczą konkretnych technologii i rozwiązań. Nie brakuje też tematów związanych z rozwojem, biznesem czy kompetencjami miękkimi. To świetny podcast dla osób, które jeszcze branży nie znają albo nie do końca wiedzą co chciałyby w branży IT robić.

Dodatkowo Krzysztof, każdemu ze swoich gości zadaje pytanie: ”Czy słuchasz podcastów i jeżeli tak to jakich?”. Odpowiedzi to najprawdziwsza kopalnia nowych, nieznanych twórców. Przyznaję, że do większości słuchanych przeze mnie podcastów trafiłam właśnie dzięki Porozmawiajmy o IT.

Z podcastów o tematyce IT od czasu do czasu słucham jeszcze Devsession Grzegorz Kotfisa oraz DevTalk Macieja Aniserowicza.

Oba te podcasty poznałam, poszukując informacji o konkretnych technologiach. Mam pełną świadomość, że są one kierowane przede wszystkim do programistów, ale ja niebędąca software developerem, również znajduję w nich dużą wartość merytoryczną.

Po godzinach

Podcasty to dla mnie nie tylko rozwój i praca, ale też dobra zabawa. Tutaj podrzucam kilka neutralnych, zdając sobie sprawę, że każdego cieszy coś innego i innych treści poszukuje.

Ciekawym świata polecam podcast Dział Zagraniczny Macieja Okraszewskiego o wydarzeniach na świecie, o którym w naszych mediach słychać mało albo wcale. Superciekawe tematy, z bardzo różnych dziedzin. Podcast ukazuje się od roku, więc z powodzeniem można nadrobić zaległe odcinki. Pójdzie szybko 😊

Podobna tematyka to OutridersBrief. To cotygodniowy przegląd ważnych informacji ze świata dostępny w formie newslettera. Jako podcast ukazuje się codziennie w formie kilkuminutowych odcinków.

Lubię też podcast Bartłomieja Bigi Wiedza Nieoczywista. Polecam szczególnie tym, którzy jak zachęca autor, chcą zachwycić się ekonomią.

Dla rozrywki (ale też dla nauki) słucham również TED TalksDaily i 6 Minute English.

podcasty

Czas za kierownicą, bieganie, siłownia, sprzątanie czy po prostu „patrzenie w dal” to czynności, które idealnie dadzą się połączyć ze słuchaniem podcastów.

Polecam i życzę miłego słuchania.

Nie wiesz jak napisać CV, które przyciągnie uwagę rekrutera?

Najczęściej zadawane pytania?

Podcast co to?

Podcast to jedna z form publikacji internetowej. Najczęściej jest dźwiękowa, ale są też i filmowe. Podcasty wyróżnia cykliczność, odcinki pojawiają się regularnie.

 

Wyróżnienia i organizacje