Jak motywować pracowników,

kiedy brakuje pieniędzy na nagrody?
Joanna Olszewska
23.08.2024

Motywacja pracowników – dlaczego jest ważna?

O motywacji napisano już wiele. W wielu organizacjach jest to jedna z ważniejszych sfer zarządzania zespołem. Zmotywowany pracownik to pracownik zaangażowany i produktywny. Pieniądze są bardzo często stosowane jako główny motywator. Zdarza się jednak, że firma nie może pozwolić sobie na nagrody finansowe. W takiej sytuacji należy sięgać po metody motywacji, które nie nadszarpną firmowego budżetu. W tym artykule przedstawimy skuteczne sposoby, aby mimo braku finansów, motywacja i zaangażowanie pracowników pozostawało na wysokim poziomie.

Słowa mają moc

Chwal i wyrażaj uznanie

Najprostsze rozwiązania często są najlepsze. Pochwała za dobrze wykonaną pracę nic nie kosztuje, a jednocześnie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na motywację pracowników. Każdy lubi czuć się doceniony za swoją ciężką pracę i osiągnięcia. Ogromna moc słów może znacząco wpłynąć na morale zespołu. Staraj się regularnie i szczerze okazywać zadowolenie pracownikom za ich dobrze wykonane obowiązki.

Przykład:

– Podczas regularnych spotkać wyróżniaj pracowników, którzy wykazali się szczególnymi osiągnieciami lub zaangażowaniem. Taka praktyka nie tylko wzmocni ich poczucie wartości, ale również zainspiruje resztę zespołu do dążenia do podobnych osiągnięć.

 

Stwórz kulturę feedbacku

Zdarza się, że pracownik otrzymuje informację zwrotną na temat swojej pracy dopiero wtedy, kiedy zrobi coś źle. Aby zadbać o odpowiednią motywację w zespole, należy zwrócić uwagę na regularny feedback. Zacznij traktować go jako narzędzie do rozwoju, a nie krytyki. Podczas rozmów z pracownikami na temat ich pracy skupiaj się nie tylko na obszarach wymagających poprawy, ale także na ich mocnych stronach.  Dzięki stworzeniu kultury regularnego i konstruktywnego feedbacku pracownicy będą lepiej zmotywowani do dalszego rozwoju.

Przykład:

–  Zadbaj o to, aby pracownicy mieli przestrzeń na otrzymywanie i swobodne dawanie konstruktywnej krytyki oraz propozycji dotyczących poprawy. Takie działanie z pewnością wesprze dalszy rozwój pracowników oraz pomoże w budowaniu transparentnej komunikacji.

 

Zadbaj o transparentność i komunikację

Każdy ceni sobie transparentną i jasną komunikację. Dobrze poinformowani pracownicy są bardziej zaangażowani w swoją pracę. Jeśli chcesz zbudować zaufanie w zespole powinieneś regularnie informować pracowników o podjętych decyzjach, planowanych zmianach i wynikach firmy.

Przykład

– Otwarcie komunikuj się z pracownikami na wszystkich poziomach. Regularnie organizowane spotkania firmowe, podczas których będziesz informować zespół o wszelkich istotnych sprawach pomogą pracownikom lepiej zrozumieć cel oraz strategię firmy. Takie działanie sprawi, że pracownicy będą lepiej zmotywowani i zaangażowani.

 

To może Cię zainteresować:

Jak obniżyć koszty rekrutacji?

Co to jest team leasing?

Co to jest body leasing?

Odkryj potencjał pracowników

Daj możliwość rozwoju zawodowego

Perspektywa dalszego rozwoju zawodowego w swojej firmie działa na członków zespołu niezwykle motywująco. Indywidualnie dobrane do potrzeb pracowników warsztaty lub szkolenia to świetny pomysł na zwiększenie motywacji w zespole.

Przykład:

– Poproś bardziej doświadczonych pracowników, aby podzielili się swoją wiedzą podczas wewnętrznych sesji szkoleniowych. Dzięki temu zespół nie tylko podniesie swoje kwalifikacje, ale także zintegruje się ze sobą. Dobrym pomysłem może być także stworzenie ścieżki kariery dla poszczególnych stanowisk. Dzięki temu pracownicy będą dokładnie wiedzieć jakie perspektywy czekają ich w przyszłości.

 

Stwórz program mentoringowy

Możesz zwiększyć motywację pracowników zapewniając im wsparcie oraz możliwość nauki od kolegów z większym doświadczeniem. Mentoring to świetny sposób na wymianę wiedzy oraz budowę więzi między pracownikami.

Przykład

– Wprowadź program mentoringowy, w którym doświadczeni pracownicy będą mentorować młodszych kolegów, pomagając im rozwijać umiejętności i lepiej zrozumieć kulturę organizacyjną. Taka inicjatywa znacząco wpłynie na rozwój kariery pracowników i ich motywację.

 

Daj możliwość rotacji stanowisk

Jeśli chcesz, aby pracownicy zdobyli doświadczenie w różnych obszarach organizacji wprowadź rotację stanowisk. W ten sposób nie tylko zwiększą swoje umiejętności, ale także lepiej zrozumieją działanie całej organizacji i poczują się lepiej związani z jej celami.  Taka praktyka może być też stosowana jako prewencja wypalenia zawodowego. Dzięki zmianie obowiązków i środowiska pracy, pracownicy mogą zredukować stres i odnaleźć nową motywację.

Przykład

– Wprowadź rotację stanowisk na określony czas. Pozwoli to pracownikom na poznanie różnych aspektów pracy w firmie i rozwijanie różnorodnych umiejętności. Dzięki takiemu podejściu zespół zyska także większą elastyczność.

 

Dream Team

Zadbaj o integrację zespołu

Jednym z czynników, który bardzo mocno wpływa na motywację są silne relacje w zespole. Twórz okazję do budowania zespołowej atmosfery. Spotkania integracyjne po pracy zacieśnią więzi w zespole, poprawią komunikację i wspólne działanie.

Przykład:

– Organizuj regularne spotkania zespołowe poza biurem, np. w formie wspólnych kolacji, wyjść na kręgle czy bilard. Tego typu spotkania pomagają w budowaniu relacji między pracownikami i wpłyną na lepszą współpracę w codziennych zadaniach.

 

Doceniaj pracę zespołową

Motywując pracowników nie skupiaj się tylko na indywidualnych osiągnięciach. Doceniaj pracę zespołową i wspólnie świętuj sukcesy. W ten sposób bardziej zjednoczysz zespół i wzmocnisz ducha współpracy.

Przykład:

– Co jakiś czas organizuj spotkania i nagradzaj zespół, który w danym okresie miał najlepsze wyniki. Tego typu inicjatywy motywują pracowników do lepszej współpracy i wspólnego dążenia do osiągnięcia celów firmy.

 

Celebruj osiągnięcia

Świętuj sukcesy publicznie pokazując, że firma docenia wkład swoich pracowników. Celebracja dobrych wyników czy tych zespołowych, czy indywidualnych świetnie wpływa na motywację pracowników.

Przykład

– Organizuj firmowe wydarzenia, na przykład w formie corocznych gal nagród, podczas których wyróżniani są pracownicy za ich wyjątkowe osiągnięcia. Tego typu eventy budują poczucie wspólnoty i motywują pracowników do dalszego dążenia do sukcesu.

W Infolet co miesiąc spotykamy się w biurze na podsumowanie miesiąca. Jest to świetna okazja do przekazania wyników swojej pracy, wyników firmy oraz przedstawienia planów na kolejne miesiące. Podczas podsumowania często świętujemy sukcesy (lub czyjeś urodziny 😊), a po skończonej pracy wychodzimy wspólnie na kolację lub gramy razem w planszówki.

 

Podkreśl wartość pracownika

Angażuj pracowników w decyzje

Jeśli chcesz, aby Twoi pracownicy byli zaangażowani i zmotywowani daj im możliwość wpływu na decyzje dotyczące ich pracy.  Takim działaniem sprawisz, że poczują większą przynależność do firmy oraz odpowiedzialność. Stwórz w swojej organizacji atmosferę, w której głos każdego pracownika jest słyszany i szanowany.

Przykład:

– Stwórz zespoły, które będą miały wpływ na wybór narzędzi pracy lub organizację przestrzeni biurowej. Taka inicjatywa poprawi efektywność oraz zadowolenie z pracy, a pracownicy będą mieli poczucie, że ich opinie są wartościowe i uwzględniane w decyzjach firmy.

 

Deleguj odpowiedzialność

Jeśli chcesz zwiększyć motywację pracowników, pokaż im, że im ufasz i pozwól na samodzielne podejmowanie decyzji w ramach ich kompetencji. Mając większą kontrolę nad swoimi zadaniami będą bardziej zaangażowani i poczują, że ich rola jest ważna dla sukcesu firmy.

Przykład:

– Przekaż odpowiedzialność za projekty lub zadania kluczowym członkom zespołu. Pozwala im to poczuć się bardziej związanymi z celami firmy i zwiększy ich motywację do osiągania wyników.

W Infolet wiele decyzji podejmujemy wspólnie. Od pomysłów dotyczących szkoleń dla zespołu po wybór nowej wykładziny do biura – każdy ma możliwość wyrażenia swojego zdania, które z pewnością zostanie wysłuchane i wzięte pod uwagę. Dodatkowo jakiś czas wypisaliśmy wszystkie wyzwania dotyczące naszej pracy i stworzyliśmy grupy projektowe. Każdy zespół był odpowiedzialny za znalezienie rozwiązań dla swojej części zadań. Co jakiś czas robimy podsumowanie naszej pracy i wdrażamy najlepsze pomysły.

 

Bądź elastyczny

Wprowadź elastyczny czas pracy

Część osób świetnie funkcjonuje na nogach od bladego świtu, inni potrzebują więcej czasu, aby wprowadzić się na pełne obroty. To tylko jeden z powodów, dla których elastyczny czas pracy jest dobrym rozwiązaniem. Elastyczność pozwala na lepsze dostosowanie pracy do życia prywatnego, a to prowadzi do większej motywacji i produktywności. Rozważ wprowadzenie polityki, która pozwoli na większą elastyczność, dostosowując ją do specyficznych potrzeb swoich zespołów.

Przykład:

– Wprowadź opcję pracy zdalnej lub brak sztywnych godzin pracy od 9:00 do 17:00.  Pomoże to wprowadzić balans między życiem zawodowym a prywatnym co z pewnością przełoży się na większe zaangażowanie i satysfakcję z pracy.

W Infolet mamy możliwość pracy zdalnej. Dodatkowo jakiś czas temu wprowadziliśmy zadaniowy czas pracy. Każdy z nas ma zadania na dany dzień, a po ich wykonaniu kończymy pracę. Od nas zależy, czy zaczniemy pracę o godz. 7:00 czy 10:00, a jeśli potrzebujemy załatwić jakieś sprawy w czasie godzin pracy, nie ma z tym problemu.

 

Wellbeing

Zadbaj o zdrowie i dobre samopoczucie

Promuj zdrowy styl życia poprzez oferowanie zdrowych przekąsek czy organizowanie zajęć sportowych. Zwracaj uwagę na zdrowotne potrzeby pracowników i oferuj wsparcie. Nie zapomnij też o zapewnieniu ergonomicznych stanowisk pracy. Wypoczęty i zdrowy pracownik z pewnością ma więcej motywacji do działania.

Przykład

– Raz na jakiś czas zorganizuj sesję jogi lub fitnessu dla pracowników w biurze. To świetny sposób, aby poprawić nastrój i zredukować stres, a tym samym zwiększyć motywację do pracy.

 

Twórz przyjazne środowisko pracy

Chcąc zadbać o motywację pracowników, na początek należy zaspokoić ich podstawową potrzebę bezpieczeństwa. Przyjazne i komfortowe środowisko pracy, w którym każdy czuje się szanowany i bezpieczny jest kluczowe.  Zadbaj o dobrą atmosferę w biurze oraz otwartą komunikację, to może niezwykle poprawić zaangażowanie i produktywność zespołu.

Przykład

– Wprowadź politykę „otwartych drzwi”, która umożliwia pracownikom swobodny dostęp do managerów. Poprawi to komunikację i zaufanie w zespole i stworzy lepsze środowisko pracy.

 

 Promuj work-life balance

Przepracowany pracownik nie będzie zmotywowany do dalszej pracy. Dlatego niezwykle ważne jest zachowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym. Przepracowanie i brak czasu na odpoczynek mogą prowadzić do wypalenia zawodowego. Promuj zdrową równowagę, oferując elastyczne godziny pracy i zachęcając do korzystania z urlopów.

Przykład

– Zachęcaj pracowników do wykorzystania pełnych przysługujących im dni urlopowych i dbaj o to, aby nie zabierali pracy do domu. Jeśli chcesz, aby pracownicy mieli wysoki poziom energii i zaangażowania szanuj ich prywatny czas i regularnie przypominaj o znaczeniu odpoczynku i regeneracji.

 

Zapewnij wsparcie psychologiczne

Wsparcie psychologiczne i emocjonalne dla pracowników jest niezwykle ważne, zwłaszcza w trudnych czasach. Rozważ dostęp do profesjonalnych usług wsparcia psychologicznego oraz promuj otwartą rozmowę na temat zdrowia psychicznego w miejscu pracy.

Przykład

– Zaoferuj bezpłatne konsultacje z psychologiem lub dostęp do programów wsparcia psychologicznego dla pracowników. Pomocne może być także regularne organizowanie warsztatów dotyczących zarządzania stresem i dobrostanu psychicznego.

 

W Infolet polityka otwartych drzwi działa od zawsze. Pracujemy w openspace, a szef ma zawsze otwarty gabinet, drzwi zamyka tylko podczas ważnych rozmów. Jest to komunikat, że jest otwarty na rozmowy z nami i jest gotowy pomóc w przypadku problemu. Szanujemy czas wolny. Podczas urlopów zawsze jest osoba, która zastępuje drugą podczas jej nieobecności. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikamy pilnych telefonów do osoby na wakacjach. Od czasu do czasu do naszego biura przychodzi fizjoterapeutka, z którą robimy ćwiczenia skupione na pozbyciu się napięcia, które generuje siedzący tryb pracy.

 

Wyznacz kierunek, stawiaj wyzwania

 Organizuj konkursy

Konkursy i wyzwania mogą być skutecznym narzędziem motywacyjnym, które pobudza kreatywność i zdrową rywalizację w zespole. Chcąc zachęcić pracowników do wykazania się swoimi umiejętnościami i przedstawienia swoich pomysłów organizuj różnego rodzaju konkursy.

Przykład

–  Zorganizuj wewnętrzny konkurs np. na najlepszy pomysł usprawniający procesy w firmie. Nagroda może być symboliczna – dodatkowy dzień wolny lub możliwość zrealizowania swojego pomysłu.

Stawiaj cele i wyzwania

Dawaj pracownikom jasne, realne do zrealizowania cele i wyzwania. Aby pracownicy mieli motywację do ich osiągania cele muszą być także ambitne. Regularnie sprawdzaj postępy i oferuj wsparcie przy realizacji wyznaczonych zadań.

Przykład

– Wprowadź programy rozwoju zawodowego, w których pracownicy mogą zdobywać kolejne certyfikaty lub umiejętności, za co będą wyróżniani. Przyczyni się no nie tylko do podnoszenia kwalifikacji zespołu, ale też do motywacji ciągłego rozwoju.

 

Inspiruj

Kreuj wizję

Widząc jasny cel swojej pracy i mogąc utożsamiać się z wizją firmy pracownicy będą bardziej zmotywowani. Postaraj się stworzyć inspirującą wizję, która mobilizuje pracowników do wspólnego dążenia do osiągnięcia wyznaczonych celów.

Przykład

– Regularnie organizuj prezentacje na temat długoterminowych celów i wizji firmy, w których pracownicy widzą, jak ich praca przyczynia się do ich realizacji. Pomoże to zrozumieć pracownikom, że ich codzienne wysiłki mają większe znaczenie.

 

Podsumowanie

Chcąc zmotywować pracowników nie musisz wydawać ogromnych pieniędzy.  W tym artykule przedstawiłam wiele różnych sposobów, aby zadbać o zaangażowanie i satysfakcję zespołu, które nie wymagają generowania kosztów. Najważniejsze jest, aby zrozumieć potrzeby i oczekiwania pracowników. Stworzenie środowiska pracy, w którym każdy będzie czuł się doceniany, będzie miał wpływ na swoją pracę oraz możliwość do dalszego rozwoju. Dzięki temu, motywacja pracowników może być wysoka, a firma osiągnie sukces nawet w trudniejszych finansowo czasach. Wprowadzenie różnorodnych motywatorów, które odpowiadają na potrzeby pracowników, może znacząco wpłynąć na ich zaangażowanie i długoterminową lojalność wobec firmy.

Wyróżnienia i organizacje