Co to jest team leasing?

Team leasing specjalistów do zespołu zwykle oznacza krótkoterminową współpracę na czas wykonania projektu lub jego części. Odpowiednio dobrani przez pośrednika eksperci wnoszą do przedsiębiorstwa konieczny zakres kompetencji i umiejętności, oszczędzając konieczności przeprowadzania rekrutacji czy stałego utrzymywania stanowisk. Jakie korzyści dają firmie specjaliści IT pozyskani w tym modelu?
Katarzyna Bodziony
11.08.2021

Leasingteam czy outsourcing projektu?

Planowe wykonanie projektu może czasem wymagać liczniejszego zespołu o wyższych lub bardziej zróżnicowanych umiejętnościach niż ten, którym dysponuje firma. Jednym z rozwiązań jest przeprowadzenie szeregu procesów rekrutacyjnych w poszukiwaniu odpowiednich kandydatów – zajmuje to jednak dużo czasu i pochłania znaczne środki finansowe. Tej wady nie ma team leasing. Pozyskani dzięki niemu specjaliści IT znacznie szybciej wchodzą w skład zespołu, wnosząc do niego szereg nowych umiejętności i dodatkowe moce przerobowe.

Dla wielu przedsiębiorstw kuszącą opcją może być pełny lub częściowy outsourcing zadań. Zakontraktowanie zewnętrznego wykonawcy zwalnia firmę z konieczności utrzymywania własnej infrastruktury, dzięki czemu świetnie sprawdza się ono przy braku możliwości powiększenia zespołu lub zasobów sprzętowych. Jeżeli przedsiębiorstwo taką opcję ma, warto rozważyć team leasing. Zewnętrzni specjaliści IT oddelegowani do wykonania konkretnych zadań stają się na jakiś czas częścią firmy, wnosząc do niej swoje umiejętności i korzystając z jej zasobów.

Teamleasing – body leasing całego zespołu specjalistów?

Body leasing to często wybierana forma współpracy, w której pośrednik kojarzy firmę poszukującą odpowiednich kompetencji z pracownikiem, który nimi dysponuje. Ich kooperacja może być ograniczona czasem lub zakresem konkretnego zadania, co daje obu stronom dużą swobodę. Pracodawca oszczędza na kosztach i czasie rekrutacji – czy to prowadzonej samodzielnie, czy też poprzez zewnętrzną agencję. Niemal natychmiast uzyskuje więc sprawdzonego eksperta gotowego do podjęcia pracy w firmie.

Leasingteam daje podobne możliwości, przy czym zamiast jednego specjalisty, zespół zasila większa ich liczba. Takie rozwiązanie przynosi szereg korzyści. Po pierwsze – zgrana, sprawdzona przy innych projektach ekipa może ze sobą sprawniej współpracować; po drugie – pośrednik ma możliwość dobrania zestawu umiejętności, jakimi dysponują specjaliści IT w udostępnianym zespole, idealnie do wymagań klienta.

Czy teamleasing to idealny sposób pozyskiwania specjalistów do zespołu?

Popularność body leasingu może być dowodem na to, że już pojedynczy proces rekrutacyjny stanowi niepotrzebne obciążenie i spowolnienie działania firmy. Oczywiście, wiele przedsiębiorstw decyduje się na stałe zatrudnić przynajmniej rdzeń zespołu, ale specyfika projektu wymaga często szybkiego pozyskania dodatkowych pracowników dysponujących odpowiednimi umiejętnościami, wiedzą oraz doświadczeniem. Ponieważ jednak niekoniecznie będą oni firmie niezbędni w dłuższej perspektywie, warto postawić na leasingteam.

Wystarczy, że firma wskaże pośrednikowi wymagane kompetencje, a odpowiedni zespół zostanie błyskawicznie dobrany i oddelegowany do pracy. Względem nowo rekrutowanych pracowników leasingteam może szybciej przystąpić do realizacji powierzonych mu zadań. Dzięki doświadczeniu członków wyniesionemu ze współpracy z innymi przedsiębiorstwami łatwiej odnajduje się też w nowej organizacji. Sprawia to, że team leasing jest często optymalnym rozwiązaniem dla obu stron.

Team leasing – opinie i przykład wdrożenia

Nieprzypadkowo coraz więcej firm decyduje się na team leasing. Opinie, jakie ta forma współpracy zbiera od specjalistów IT oraz przedsiębiorstw potwierdzają, że w wielu przypadkach jest to optymalna forma kooperacji, na której korzystają obie strony. Teamleasing zapewnia lepszą optymalizację kosztów i szybsze pozyskanie ekspertów, niż tradycyjne formy zatrudnienia (np. na etat). Specjaliści IT zyskują z kolei dzięki możliwości zdobycia doświadczeń w różnych organizacjach oraz braku okresów przestojów bez żadnych zadań dopasowanych do ich umiejętności.

Znakomitym przykładem na skuteczność współpracy i fakt, że team leasing nie musi być rozwiązaniem tymczasowym, jest nasza kooperacja z Sabre Poland. W jej ramach oddelegowanych zostało ponad dwustu specjalistów tworzących zróżnicowany pod względem umiejętności leasingteam. Każde przedsiębiorstwo wykonujące projekty i poszukujące do nich kompetentnych pracowników może skorzystać na możliwościach, jakie daje team leasing.

 

Nie wiesz czy taka usługa jest dla Twojej firmy?
Napisz do mnie Katarzyna Bodziony (sales@infolet.pl) – pomogę podjąć Ci decyzję najlepszą dla Twojej firmy!