Body leasing – co to?

Body leasing to coraz popularniejsza forma pozyskiwania pracowników, szczególnie często stosowana względem specjalistów IT. Jej wykorzystanie pozwala firmom na pominięcie procesu rekrutacji, który bywa kosztowny oraz czasochłonny. Jakie zalety ma body leasing IT i czy jest najlepszą formą pozyskiwania pracowników do projektów? Jakie korzyści przynosi stronom współpracy?
Katarzyna Bodziony
13.08.2021

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kiedy stosuje się body leasing?
  • jakie są różnice między body leasing a zatrudnieniem?
  • kiedy warto skorzystać z rozwiązania body leasing?
  • jakie są zalety body leasing?
  • jakie mogą być problemy z body leasing?
  • czy body leasing jest dobrą strategią?

Kiedy i na jakich warunkach stosuje się body leasing?

Body leasing stosuje się zwykle jako krótkoterminową formę współpracy. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, gdy firma do wykonania zadania potrzebuje eksperta, jakiego nie ma w swoim zespole. Musi on dysponować odpowiednią wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami na konkretnym polu, ale nie ma potrzeby zatrudniania go na stałe. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by współpraca w tym modelu trwała dłużej – nawet wiele lat.

Wszystko zależy od realizowanych przez firmę (np. software house) projektów, stałości zapotrzebowania na konkretne kompetencje oraz kultury organizacji. Pod względem kosztów ta forma współpracy różni się od tradycyjnych umów zawieranych z pracownikiem. Zamiast wypłaty kierowanej bezpośrednio do niego, kosztem jest tu abonament wypłacany pośrednikowi – pokrywa on jego prowizję oraz wynagrodzenie oddelegowanego specjalisty.

Czym body leasing różni się od zatrudnienia?

W Polsce pokutuje często przekonanie, że etat to najlepsza forma zatrudnienia, jako jedyna zapewniająca stabilność zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy. Sytuacja, zwłaszcza na rynku IT, jest jednak zgoła odmienna. Duża dynamika rozwoju branży sprawia, że konieczne jest ciągłe pozyskiwanie nowych umiejętności i kompetencji – firmie, by utrzymała konkurencyjność, a pracownikowi, żeby mógł się rozwijać. Z tego względu zamiast etatu często stosowane są inne formy zatrudnienia.

Specjalistów IT wyróżnia duża mobilność – często są gotowi na jakiś czas przenieść się w inne miejsce, by realizować tam zadania dla firmy. Poszukują też ciągle możliwości doskonalenia swoich umiejętności. Z tego względu pracownik na etacie, który nie dostawałby nowych bodźców (bo np. firma akurat poszukuje nowego inwestora bądź nie ma aktywnych projektów), szybko zacząłby szukać nowego pracodawcy. Byłby też dużym obciążeniem finansowym dla samego przedsiębiorstwa.

Kiedy warto rozważyć skorzystanie z body leasingu?

Body leasing pracowników pierwotnie odbywał się bezpośrednio między firmami na zasadzie współpracy i wzajemnych powiązań, ale obecnie jest to już rzadkość. Wymaga bowiem ogromnie rozbudowanej siatki kontaktów oraz znajomości kadry innych firm. Coraz częściej spotyka się przedsiębiorstwa, które oprócz wykonywania własnych i podwykonawstwa projektów wyspecjalizowały się właśnie w udostępnianiu pracowników innym podmiotom. Dzięki dysponowaniu szeroką kadrą specjalistów mogą błyskawicznie zaoferować innemu przedsiębiorstwu odpowiednią osobę do pracy.

Znacznie różni się to od skomplikowanego i drogiego procesu rekrutacji – nie dość, że nie daje on stuprocentowej pewności co do pozyskanej osoby, to jeszcze może trwać nawet wiele miesięcy. Jeżeli więc firmie potrzebny jest specjalista na już, czy to ze względu na dłuższą nieobecność etatowego pracownika skutkującą koniecznością zastąpienia go, czy na brak w zespole odpowiednich kompetencji, warto zdecydować się na taką tymczasową formę współpracy.

Więcej o usłudze Body Leasing

Zalety body leasingu specjalistów IT

Body leasing IT daje firmie liczne korzyści:

  • pominięcie czasochłonnego procesu rekrutacji pozwala pozyskać pracownika znacznie szybciej, dzięki czemu unika się przestojów, konieczności poszukiwania innych rozwiązań technicznych czy trudności związanych z nieprzewidzianą niedyspozycją pracownika;
  • w przypadku, gdy konkretne kompetencje nie są w firmie potrzebne przez cały czas, pozwala na zauważalne obniżenie kosztów pozyskania (np. wynajęcia agencji do procesu rekrutacji) i utrzymania pracownika względem zatrudnienia go na etacie;
  • większą elastyczność w kształtowaniu zespołu – nie każdy pracownik dysponuje na tyle szerokim zasobem umiejętności, by zawsze dało mu się przydzielić odpowiednie zadania. Tymczasowa współpraca pozwala dynamicznie dobierać umiejętności zespołu oraz jego liczebność.

Czy należy się obawiać stosowania body leasingu?

Specyfika body leasingu skutkująca dużą rotacją specjalistów IT w firmie budzi niekiedy wątpliwości związane z prywatnością – tymczasowy pracownik uzyskuje bowiem częściowy dostęp do danych, tajemnic handlowych i know-how przedsiębiorstwa. Osoby niezaznajomione z tą formą współpracy mogą obawiać się, że podpatrzone rozwiązania zastosuje on podczas wykonywania podobnych zadań dla konkurencyjnej firmy. Na szczęście nie ma takiego ryzyka, a ochronę interesów przedsiębiorstwa zapewniają odpowiednie zapisy w umowie.

Podnoszona bywa też kwestia stabilności rozwoju projektu, gdy zbyt duża część zespołu pracuje tymczasowo – to, ile osób ma mieć stałe zatrudnienie, a ile pozyskuje się od zewnętrznych pośredników, zależy tylko od firmy i nie jest w żaden sposób narzucone. Jeżeli przedsiębiorstwo ma negatywne doświadczenia z tym związane, zamiast porzucać tę formę pozyskiwania specjalistów, powinno po prostu zdecydować się na współpracę z lepszym pośrednikiem.

Czy pracownik może zyskać na body leasingu?

Choć dla części specjalistów IT tradycyjne poczucie stabilizacji zapewniane przez stałą umowę o pracę może być istotne, body leasing wcale nie jest pod tym względem gorszy. Pracownika wiąże umowa z pośrednikiem odpowiedzialnym za delegowanie go do wykonania konkretnych zadań dopasowanych do jego umiejętności i kierunków, w jakich chce się rozwijać. Ta forma zatrudnienia zapewnia więc specjalistom możliwość doskonalenia umiejętności oraz poznania różnorodnych kultur organizacyjnych.

W przypadku ekspertów o szczególnie wąskich specjalizacjach takie rozwiązanie przynosi korzyści związane z brakiem konieczności samodzielnego wyszukiwania podmiotów, którym mogliby zaoferować swoje usługi. Body leasing pracowników prowadzony przez doświadczonego pośrednika wyręcza ich w tej kwestii, pozwalając skupić się na pracy i poświęcić jej więcej czasu, a co za tym idzie, także więcej zarobić. Wiele osób ceni sobie też mechanizm try and hire, gdzie praca tymczasowa może poskutkować stałym zatrudnieniem.

Body leasing IT – czy to dobra strategia długoterminowa?

Body leasing najczęściej polecany jest do współpracy krótkoterminowej (przy wykonaniu konkretnego zadania bądź części projektu) lub też ograniczony czasowo do kilku tygodni. Często podnoszonym argumentem są ponoszone przez wypożyczającego koszty usługi, które muszą pokryć pensję pracownika i prowizję firmy pośredniczącej. O tym, że nie jest to prawda, a body leasing IT pozwala łatwiej zarządzać budżetem oraz ograniczać wydatki, świadczy między innymi nasza wieloletnia współpraca z firmą Motorola.

Firmy poszukujące specjalistów z zakresu IT nie muszą przeprowadzać długiego i kosztownego procesu rekrutacji ani latami utrzymywać na etacie pracownika, którego umiejętności potrzebne są tylko czasami. Z drugiej strony – eksperci oszczędzają swój cenny czas, pomijając poszukiwanie ogłoszeń dopasowanych do ich umiejętności oraz wymagań. Idealnym rozwiązaniem zarówno do krótko-, jak i długoterminowej współpracy dla obu stron jest więc właśnie body leasing.

 

Nie wiesz czy taka usługa jest dla Twojej firmy?
Napisz do mnie Katarzyna Bodziony (sales@infolet.pl) – pomogę podjąć Ci decyzję najlepszą dla Twojej firmy!

Wyróżnienia i organizacje