Okiem Rekrutera

3 kroki do skutecznego CV?

Czy programiście potrzebne jest skuteczne CV? Na co warto zwrócić uwagę jeśli piszesz CV jako osoba z doświadczeniem, a co jest istotne jeśli dopiero zaczynasz karierę zawodową?
Joanna Olszewska
29.04.2020

Gotowego przepisu na CV, które zapewni Ci wymarzoną pracę nie ma, ale mam dla Ciebie kilka istotnych wskazówek, o których kandydaci bardzo często zapominają, przez co odpadają już na starcie. Poznaj 3 kroku do skutecznego CV.

CV jest nieodłącznym elementem procesów rekrutacyjnych we wszystkich branżach, również w IT. O ile działy rekrutacyjne odchodzą już powoli od wymagania listów motywacyjnych, CV jest dokumentem prawnym, który pełni kilka ważnych funkcji. Najważniejsze z nich to: stanowi zabezpieczenie dla pracodawcy oraz daje mu możliwość kontaktu z Tobą.

Nawet jeśli masz świetnie wypełniony profil na Linkedin lub Githubie, oraz widowiskowe portfolio, CV jest dokumentem, którego nie należy bagatelizować chociażby dlatego, że często jest to pierwsze zatknięcie potencjalnego pracodawcy z Twoją osobą.

skutecznego CV

Krok 1: Aktualizacja CV

Wszystkie działania, które podejmujesz w życiu zawodowym w celu rozwoju Twojej kariery, dają komunikat o Twojej wartości rynkowej.

Dokument zawsze powinien zawierać:

 • imię i nazwisko,
 • numer telefonu,
 • adres e-mail,
 • miasto,
 • informację o edukacji (studia, szkolenia i certyfikaty również te, które są w trakcie),
 • opis doświadczenia zawodowego lub stażu (koniecznie z uwzględnieniem obowiązków w danej roli)!

Życiorys ma być reprezentacją Twojej osoby jako przyszłego pracownika. Zadbaj o treść dokumentu oraz jego aspekt wizualny – o dobre rozmieszczenie elementów, czytelną prostą czcionkę, zestawienie kolorów, które nie razi w oczy. CV powinno zawierać takie informacje, po których rekruter będzie miał ogólną wiedzą na temat Twojego potencjału.

Zalecam również umieścić w życiorysie informację o znajomości języków obcych – w przypadku aplikowania na stanowiska do większych firm zalecam dostarczenie CV napisanego w języku angielskim.

Do dokumentu warto dołączyć link do profilu na Linkedin, Githubie czy portfolio.

Jeśli jesteś programistą z konkretnym doświadczeniem zawodowym, ale wciąż rozważasz nowe role i masz poczucie, że dostajesz nieadekwatne propozycje przyjrzyj się swojemu CV i zastanów czy wszystkie informacje są aktualne czy przypadkiem, nie chcesz rozwijać się jako Tech Leader, ale w CV wciąż widnieje, że pracujesz jako Regular Developer.

Jeśli jesteś studentem i szukasz pierwszej pracy, brakuje Ci doświadczenia komercyjnego, ale aktywnie działasz w organizacjach studenckich, przejmujesz inicjatywę, angażujesz się w akcje społeczne lub tworzysz projekty niekomercyjne na własny użytek, warto poświęcić temu miejsce w CV. Jeśli pracujesz jako Junior Developer i masz okazję pisać testy jednostkowe koniecznie umieść tą informację w obowiązkach.

Istnieje mnóstwo darmowych kreatorów CV, więc jeśli chwilowo brak Ci kreatywnych pomysłów skorzystaj z gotowego szablonu z internetu.

Rada

Informacje, które są zbędne w CV według najnowszych standardów to:

 • zdjęcie,
 • data urodzenia,
 • precyzyjny adres.

Dobrą praktyką jest również unikanie dodawania do oficjalnych dokumentów informacji wrażliwych dotyczących poglądów politycznych, wyznania, statusu cywilnego.

Nie wiesz jak napisać CV, które przyciągnie uwagę rekrutera?

Krok 2: Dopasowanie CV do oferty

Proces rekrutacji zaczyna się zanim pracodawca zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli nie wiesz jeszcze w jakim kierunku chcesz się rozwijać, ale szukasz pierwszych komercyjnych doświadczeń pamiętaj o tym, żeby dostosowywać treść CV do stanowiska, na które aplikujesz.

Jeśli na studiach miałeś okazję napisać projekt w kilku językach programowania (np. w Javie, PHP, C#), ale pracodawca kładzie w swojej ofercie stażowej nacisk na Javę – dostosuj swoje CV tak żeby coś wyróżniło Cię pośród innych kandydatów. Może to być dodatkowa wiedza teoretyczna, znajomość dodatkowego narzędzia lub frameworku związanego z konkretnym językiem programowania.

skutecznego CV

Rada

Piszesz w podsumowaniu o tym, że chcesz się rozwijać? Koniecznie napisz w czym!

Nie wystarczy dać znać, że jest się otwartym na rozwój. Pracodawca chce wiedzieć jakie są twoje aspiracje, których konkretnie technologii chciałby się nauczyć, jakie rozwiązania wdrożyć.

Nie bój się pisać o językach, które znasz tylko w teorii, albo używałeś tylko do tworzenia kodu w swoich niekomercyjnych projektach.

Krok 3 : Zgodność z RODO

Zgoda na przetwarzanie oraz przechowywanie danych osobowych jest obecnie wymagana przy każdym procesie rekrutacyjnym. Umieszczając klauzulę w swoim życiorysie masz pewność, że rekruter będzie mógł się z Tobą od razu skontaktować co znacznie przyśpiesza cały proces. W przypadku braku klauzuli rekruter po prostu nie może nawiązać z Tobą kontaktu! Pamiętaj o tym, że dodana do CV klauzula musi być aktualna.

W tym momencie klauzula, którą powinieneś umieścić w swoim życiorysie podczas składania dokumentów aplikacyjnych brzmi:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.” lub „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO)”.

Rada

Jeśli jesteś początkujący lub otwarty na nowe propozycje, warto wyrazić również zgodę na przechowywanie dokumentu na poczet przyszłych rekrutacji.

Podsumowanie

Niezależnie od tego czy jesteś doświadczonym programistą/specjalistą IT czy dopiero szukasz pierwszej pracy, przygotowując swoje CV zwróć uwagę na:

 • czytelność CV – chodzi o to aby najważniejsze dla rekrutera informacje były widoczne już na pierwszy rzut oka,
 • aktualność,
 • klauzulę RODO,
 • literówki (jeśli w Twoim CV jest dużo literówek, daje to pole do podejrzeń, że pisany przez Ciebie kod będzie również zawierał dużo błędów).

CV gotowe?

Zrób z niego użytek!

Wyróżnienia i organizacje