Dubaj i ZEA - nowa ziemia obiecana dla specjalistów IT?

Jak żyje się w Dubaju specjalistom IT? Czy warto brać pod uwagę ten kierunek jeśli myślisz o emigracji? Na co uważać, o czym pamiętać i jak oszacować koszty życia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?
Katarzyna Kulas-Kurek
28.05.2020

Kiedy rozmawiamy o emigracji zarobkowej dla specjalistów IT najczęściej wymienianymi kierunkami są Wielka Brytania, Skandynawia i Irlandia. Odległości, łatwość dotarcia, brak poważnych różnic kulturowych a także atrakcyjne zarobki to powody dla których specjaliści programowania (ale nie tylko) właśnie te destynacje biorą pod uwagę jako pierwsze.

A gdyby tak pracować w egzotycznym kraju, gdzie lato trwa cały rok?

Jeśli chcesz spróbować żyć w miejscu, które dynamicznie się rozwija i oferuje ogromne możliwości, a dodatkowo jesteś otwartą osobą, różnice kulturowe traktujesz jako coś fascynującego i masz ochotę na zawodową przygodę, która może stać się dla Ciebie nowym życiem, przeczytaj nasz post.

Pomoże podjąć Ci decyzję w zrobieniu tego odważnego kroku.

Jak napisać CV, które zainteresuje rekrutera?
Dowiedz się z naszego e-booka!

3 podstawowe kwestie które należy rozważyć zanim stawisz czoło tej zawodowej przygodzie życia

Jeśli jesteś programistą czy innym specjalistą IT i myślisz o pracy w tak egzotycznym kraju/regionie należy brać pod uwagę 3 podstawowe sprawy:

  • Klimat
  • Różnice kulturowe
  • Zarobki vs wydatki

Klimat

Życie w ZEA zaczyna się wieczorami, bo w dzień jest po prostu za gorąco. Średnia temperatura w cieniu, w sezonie letnim to 38-40 stopni, w słońcu jest dużo wyższa.

Oczywiście, klimatyzacja jest niemal wszędzie, ale jeśli źle znosisz upały, warto brać to pod uwagę. Przejście z samochodu do biura może być naprawdę ciężkie do zniesienia.

Różnice kulturowe

Wiele się czyta o tym, że ZEA to nowoczesny kraj. Trzeba jednak pamiętać, że różnice kulturowe są duże.

Zacznijmy od Ramadanu.

To święty czas dla muzułmanów, który trwa miesiąc. W tym czasie od świtu do zmierzchu poszczą – nie jedzą ani nie piją. Dopiero po zachodzie słońca zaczynają posiłki.

Czy post obowiązuje również „innowierców”? Nie, ale jedzenie czy picie w miejscach publicznych jest traktowane wręcz jako zniewaga i może zakończyć się mandatem.

Restauracje czy sklepy spożywcze mają w tym czasie zaklejone szyby, a posiłek czy napoje są sprzedawane na wynos w nieprzezroczystych torbach, aby nikogo nie kusiło.

Alkohol – mogą spożywać jedynie osoby, które ukończyły 21 lat.

Nie można go spożywać w miejscach publicznych i są dostępne jedynie w hotelach i restauracjach.

Za jazdę po pijanemu grozi kara więzienia.

W Dubaju większość osób to imigranci.

Mówi się nawet o 85% napływowych. Dlatego chociaż językiem urzędowym jest arabski, to bez problemów porozumiesz się po angielsku.

Najwięcej (około 70%) to Azjaci. Z Europejczyków, największy odsetek stanowią Brytyjczycy i Rosjanie. Ilość Polaków szacowana jest na około 2000 osób.

Pary bez ślubu

mogą mieć duży problem aby wynająć mieszkanie/dom w Dubaju. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli planujesz wyjechać z drugą połową.

 

Zarobki vs wydatki

Nie przeszkadza Ci wysoka temperatura, ani różnice kulturowe to teraz czas na najważniejszy temat – zarobki.

W ZEA zarabia się w Dirhamach (AED) i przeliczenie na złotówki jest niemal 1:1. W ZEA nie ma podatku dochodowego. Kwotę którą masz „na umowie” otrzymasz na konto. Dodatkowo, na mocy umów między ZEA a państwem polskim, płace, świadczenia, uposażenia etc, podlegają opodatkowaniu jedynie w kraju w którym zostały pozyskane. A więc nie musisz odprowadzać podatku w Polsce od kwoty którą zarobisz w Dubaju.

Średnie zarobki dla konkretnych stanowisk w IT kształtują się tak:

Programista Java

Programista C++

Programista C#

Programista PHP

Wiesz już ile możesz zarobić. A ile kosztuje „życie”?

Można byłoby powiedzieć „to zależy”, ale zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze koszty życia, tak aby łatwiej było Ci podjąć decyzję.

Zgodnie z prawem, pracodawca powinien raz w roku opłacić pracownikowi lotu do kraju.

Dodatkowo, pracodawca jest zobowiązany do zagwarantowania „housing allowance”.

Czasami pracodawca pokrywa również opłaty za szkoły dla Twoich dzieci czy koszty transportu.

Czy praca w Dubaju jest dla każdego?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo każdy ma inne potrzeby.

Z jednej strony, najczęściej poruszaną kwestią przez osoby, które wiele lat żyją na emigracji, jest trudność z zasymilowaniem się ze społecznością.

W ZEA zawsze jesteś ekspatem. Nie możesz starać się o obywatelstwo. Jeśli postanowisz założyć rodzinę i dziecko tam się urodzi również nie będzie mieć obywatelstwa.

Z drugiej strony, to bardzo prężnie rozwijający się rynek, który ma bardzo duże potrzeby, a przy tym mający pieniądze. To bezdyskusyjnie ogromna szansa dla programistów, czy ogólnie specjalistów IT, na zdobycie doświadczenia w pracy w zespołach międzynarodowych i multikulturowych, tworzenia i rozwijana infrastruktury której nie ma. To naprawdę cenne doświadczenie w CV.

Osoby, które tam mieszkają i pracują mówią, że to świetna przygoda. Większość z tych osób nie planuje zostawać tam na stałe. Traktują to jako szansę na zdobycie doświadczenia.

Jeśli chcesz przeżyć swoją przygodę w tym dynamicznym mieście zobacz naszą ofertę pracy.

DevOps Engineer

Tekst powstał przy wsparciu Macieja Pietruszki, za co serdecznie mu dziękuję!

Źródło wynagrodzeń: salaryexplorer.com

Wyróżnienia i organizacje