Testowanie oprogramowania
Zarządzanie jakością oprogramowania lub aplikacji ma w dzisiejszych czasach ogromne znaczenie, szczególnie z punktu widzenia współczesnych przedsiębiorstw. Dlatego usługą, której coraz częściej poszukują właściciele firm oferujących produkty cyfrowe, jest testowanie oprogramowania, czyli wykonywanie przez testerów weryfikacji poprawności działania oprogramowania i dostarczanie informacji na jego temat. To dziś nieodzowny element rozwoju chcącej iść do przodu firmy, który w pewnym sensie waliduje zgodność oprogramowania lub aplikacji z oczekiwaniami użytkownika.
Na czym polega testowanie oprogramowania?
To jeden z najważniejszych elementów procesu zapewnienia jakości. Można powiedzieć, że jest weryfikacją poprawności działania danego oprogramowania lub aplikacji, a dodatkowo raportowanie i dostarczanie informacji na temat problemów lub występujących w oprogramowaniu błędów. W skrócie jest to sprawdzenie, czy oprogramowanie i sposób, w jaki działa, są zgodne z tym, czego oczekuje użytkownik lub klient.
Jaka jest w takim razie różnica między testerem oprogramowania a QA?
Pojęcia te często są mylone. Różnica tkwi jednak w zakresie obowiązków – zakres zadań QA jest szerszy, ponieważ obejmuje też optymalizowanie procesów i cyklu życia danego produktu. Tester oprogramowania zgłasza błędy, które znajdzie w oprogramowaniu lub aplikacji, a QA ma za zadanie ulepszać procesy.
Testowanie oprogramowania w Infolet – jakich usług szukają nasi klienci?
Jest wiele rodzajów testowania oprogramowania, dlatego ostateczny wybór zależy zawsze od bieżących potrzeb konkretnego klienta. W zakres naszych usług obejmujących wchodzą
Testowanie automatyczne
jest to przeciwieństwo testowania manualnego, wykonywanego wyłącznie przez człowieka, bez żadnego wsparcia ze strony dodatkowych narzędzi czy skryptów. Jest zdecydowanie mniej czasochłonne – przypadki testowe są wykonywane z użyciem dodatkowego oprogramowania oraz skryptów. Testy wykonywane są w krótkim czasie, za pomocą powtarzalnych, zautomatyzowanych działań.
Testy regresyjne
występują na wielu poziomach testowania oprogramowania. Ich celem jest przetestowanie zweryfikowanego już wcześniej oprogramowania po dokonaniu w nim modyfikacji. Po co? Aby upewnić się, że wprowadzone zmiany nie spowodowały nowych błędów lub nie ujawniły braków w funkcjonowaniu oprogramowania lub aplikacji. W skrócie, testy regresyjne sprawdzają, czy zmiany wprowadzone na przykład przez klienta nie doprowadziły do wystąpienia nowych błędów.
Testy akceptacyjne
ten rodzaj testowania oprogramowania bada zachowanie i możliwości całego programu. Po przeprowadzeniu tych testów często zapada decyzja, czy oprogramowanie jest gotowe do wdrożenia i użytkowania przez klienta. Zdarza się, że podczas wykonywania testów akceptacyjnych wykrywane są błędy w funkcjonowaniu oprogramowania, jednak wykrycie ich nie jest celem nadrzędnym testu.
Testy penetracyjne
ciekawy rodzaj testowania oprogramowania, symulujący atak hakerski na program lub aplikację. Celem jest weryfikacja zabezpieczeń. Testy, nazywane w skrócie pentestami, to przede wszystkim element testowania oprogramowania powiązanego z cyberbezpieczeństwem – są obowiązkowe w przypadku aplikacji bankowych i giełdowych, a także infrastruktury kart płatniczych. Test penetracyjny to kontrolowany atak na system, który umożliwia wypróbowanie istniejących zabezpieczeń oraz ich poziomu. Osoba, która taki test przeprowadza, działa z perspektywy hakera.
Testy jednostkowe
wykonywane są zwykle przez głównego, bardzo doświadczonego programistę. To testowanie oprogramowania poprzez zweryfikowanie poprawności działania pojedynczych elementów programu lub aplikacji. Dany fragment jest poddawany testowi, który wykonuje go i porównuje wynik faktyczny z oczekiwanymi wynikami, zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi. Mówiąc w skrócie, test jednostkowy to fragment kodu, który sprawdza, czy konkretne funkcje, metody czy obiekty poprawnie wykonują swoje działania.
Testy funkcjonalne
jest to testowanie oprogramowania oparte na analizie specyfikacji funkcjonalnej modułu lub systemu. Dotyczą funkcji i innych cech oraz ich współdziałania z innymi systemami. Przykładem są testy zabezpieczeń – testy funkcjonalne sprawdzają funkcje pozwalające na wykrycie zagrożeń.
Dlaczego warto zlecić nam testowanie oprogramowania?
Zawsze warto inwestować w jakość oprogramowania – niemal wszyscy specjaliści zgadzają się, że testowanie oprogramowania to dziś konieczność. Jeśli Twoja firma nie posiada wewnętrznych zasobów, które pozwoliłyby na rzetelne i pełnowymiarowe testowanie oprogramowania, rozwiązaniem jest zlecenie tej czynności profesjonalistom.
Dzięki Infolet nie musisz zatrudniać na stałe nowego działu lub samodzielnie szkolić specjalistów. Wszystkim tym zajmiemy się za Ciebie, wybierając utalentowanych testerów z doświadczeniem w swoim fachu. Szybko i efektywnie wskażemy błędy, które powstały w trakcie rozwoju Twojego oprogramowania i, jeśli będziesz sobie tego życzył, pomożemy Ci je naprawić. Infolet to połączenie najwyższej jakości usług i optymalizacja kosztów dla Twojej firmy.
Zapraszamy do kontaktu!